5G nedir? Ultra hızlı internet ne zaman telefonunuza gelecek?

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
1537478497736.png
1. 5G nedir?
5G sadece beşinci nesil mobil ağları veya beşinci nesil kablosuz sistemleri temsil eder. Piyasaya ilk kez 2009 yılında piyasaya sunulan mevcut en üst düzey ağ teknolojisi olan 4G'nin ardılı olacak. 5G, saniyede 10 gigabite ulaşabilen hızlarla 4G'den 100 kat daha hızlı olabilir. Bu, tam uzunlukta yüksek tanımlı bir filmin saniyeler içinde indirilmesine izin verir.

2. Test ediliyor mu?
Evet. Güney Kore, Şubat ayında Pyeongchang Kış Olimpiyatları'nda dünyanın ilk 5G ticari kullanımını gösterdi. Çin bu yıl bir düzineden fazla şehirde denemeler başlattı. ABD'de Verizon Communications Inc., beş ilde ilk 5G internet ve TV servisini sunacak.Verizon, servisi pucks adı verilen portatif sıcak noktalar aracılığıyla sunacak.AT & T Inc., standartlara dayalı bir hizmet ile ilk olacağını söyledi; Bu yılın ilerleyen günlerinde Atlanta, Dallas, Waco, Texas ve iki Kuzey Carolina şehirleri Charlotte ve Raleigh'de 5G cihazlarını test edecek.

3. Şirketler için risk nedir?
İlk çalışan 5G ağına sahip sağlayıcı, satışlarda hemen öncülük edebilir ve itibar artışı sağlayabilir. Verizon'un 2010 yılında 4G LTE hizmetini ilk kez piyasaya sürmesinden beş yıl sonra, yeni abonelerin ortalama payını yüzde 36'dan yüzde 41'e çıkardı. 5G standartlarına patent katmış olan şirketler, yalnızca lisans ücretlerinde milyarlarca dolar kazanmayı başarabilirler. Qualcomm, satılan her 5G cep telefonu için 13 dolarlık bir ücret alacak.

4. Çin üreticilerinin sorunları nelerdir?
Güvenlik sorunları. Bazı ülkeler, Çinli 5G ekipmanı, yongaları ve yazılımlarının diğer ülkeler üzerinde casusluk yapmak için kullanılabileceği konusunda endişeleniyor.

5. 5G ne zaman kullanıcılara sunulacak?
Söylemesi zor. T-Mobile, 2024 yılına kadar ABD nüfusunun yüzde 90'ına ulaşacak olan 5G ağına 40 milyar dolarlık yatırım yapmayı vaat etti.