Android 9 Pie Güncellemesinin Özellikleri

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
1. Wi-Fi RTT ile kapalı navigasyon
Android P artık Wi-Fi (RTT) olarak da bilinen IEEE 802.11mc WiFi protokolünü destekliyor. Android hayranlarının beklediği en iyi özelliklerden biri.

Bu yeni özellik, bina içindeki konumunuzu belirleyerek ve içeride gezinmenize yardımcı olmak için adım adım yol tariflerini kolaylaştırarak kapalı GPS stili izlemeyi mümkün kılar.Artık alışveriş merkezlerinde ve büyük binalarda kısa mesafelerde yolunuzu bulabileceğiniz anlamına geliyor.

2. Hareket Gezintisi
Google, Android P'de iPhone X'e benzer şekilde Gesture Navigation uygulamasını tanıtarak OS'de gezinme şeklinizi yeniden tasarladı .

Ana ekranda ayarlanan üç düğme yerine, kullanabileceğiniz uygulamaları öneren bir kullanıcı arayüzü ile birlikte son uygulamaları görüntülemek için yukarı kaydırmanızı sağlayan yeni bir tek ana düğme kullanma seçeneği vardır. Cihazı sola ve sağa kaydırmak son uygulamaları gösterecek ve aralarında hızlı bir şekilde geçiş yapabilmenizi sağlayacaktır.

3. Gösterge Tablosu


Cihazınızda zaman geçirme şeklinizi göstermek için telefon kullanım verilerini gösteren 'Gösterge Tablosu' uygulaması;

  • Her uygulamada harcanan zamanı ve ayrıca saat bazında saati gösteren bir grafik
  • her gün telefonda harcanan toplam saat sayısı
  • Telefonunuzun kilidini açma sayısı
  • Aldığınız toplam bildirim sayısı
4. Uygulama Zamanlayıcısı
Digital Wellbeing'e yönelik bir diğer adım, daha uzun bir süre kullandığınız uygulamalarda zaman sınırlamaları belirlemenizi sağlayan Uygulama Zamanlayıcısı özelliğidir.Zaman sınırına yaklaştığınızda, zaman sınırınıza ulaştığınız ve uygulamanın "duraklattığı" bir uyarı çıkar. Android P ile, zamanınızı daha iyi yönetebilir ve verimliliğinizi artırabilirsiniz.

5. Rahatsız Etmeyin
Toplantılar ve aile toplantısında gelişmiş Rahatsız Etme modunu kullanmak size yardımcı olacaktır.

Bu sadece telefon görüşmelerini ve bildirimleri değil, aynı zamanda ekranınızda sıkça görülen bildirimleri de görmenizi engeller

'Shush' adlı başka bir jest tabanlı Android P özelliği, Rahatsız Etmeyin modunu etkinleştirerek arama ve bildirimlerden uzaklaşmanızı kolaylaştırır.

Shush modunu etkinleştirmek için, telefonunuzu yüzü aşağı bakacak şekilde masanın üzerine koyun.

6. Wind Down
Sadece yatağa gitmek istediğiniz saati seçin ve Android P, seçilen saatte uyumayı hatırlamanıza yardımcı olmak için ekranı gri tonlamaya çevirecektir.7. Çentik Desteği


İster beğenilsin ister beğenilmesin, her akıllı telefon üreticisi çentik kullanma eğiliminde.

Yeni özellik, farklı çentiklere ulaşmak için dar, uzun ve geniş gibi farklı kesme modlarını kapsayacaktır. boyutları. Bu seçenek geliştirici seçeneklerini etkinleştirdikten sonra bulunabilir. Bunu yaptıktan sonra Geliştirici seçeneklerini izleyin> Çizim> Kesintili bir ekranı simüle edin. Son olarak, kesme boyutunu seçin.

8. Uygulama Eylemleri
Uygulama Eylemleri, Android P uygulamasındaki diğer harika bir özelliktir. Bu, alışkanlıklarınıza dayalı akıllı öneriler sunarak gün içinde telefonu daha iyi kullanmanızı sağlar. Mevcut eyleme göre bir sonraki eyleminizi otomatik olarak tahmin edebilir.

Örneğin, kulaklıklarınızı akıllı telefonunuza bağlarsanız, App Actions en sevdiğiniz çalma listesini Spotify'da dinlemeye devam etmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Böylece işlemin birkaç adımını atlayabilirsiniz.

9. Dilimler
'Slices', birçok yerde kullanışlı olan en iyi Android P özelliklerinden biridir. Uygulama dışında temel uygulama etkinliklerini gerçekleştirmenizi sağlar.

Google Arama'da 'Lyft' araması yaptığınızı varsayalım. Ekranda bir yolculuk için fiyat ve zamanı gösteren etkileşimli bir Dilim görüntülenir, böylece hızlı bir şekilde rezervasyon yapabilirsiniz.10. Kilitleme modu
Güç menüsüne en son eklenen “Enter Lockdown” butonu. Bu, telefonunuzun güvenliğini daha da güçlendiren Android P'nin en iyi özelliklerinden biridir.
Etkinleştirildikten sonra, herhangi biri telefonunuzun kilidini açmak için sizi kandırdığında oldukça kullanışlı olabilecek parmak izi açma seçeneğini devre dışı bırakır.


11. Metinde yakınlaştırma

Sonunda yanlış metin seçmenin can sıkıcı hatalarından kurtulabiliriz. Android P şimdi Zoom objektif özelliğini destekleyecektir. Temel olarak, bir ifadeye uzun basıldığında, işaretçide otomatik olarak büyütülür.

12. Daha Akıllı Bildirim
Android P'deki bildirimler yenilenmiştir ve telefonunuzdaki belirli bildirim türlerinin görüntülenmesini engellemenize olanak tanır.


Genellikle reddettiğiniz bildirimlerin türü artık kırmızı eksi işareti gösterecektir. Bunun üzerine dokunarak, “Bildirimleri durdur” veya “Göstermeye devam et” isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görüntülenir.

13. Mesajlaşma uygulamalarındaki iyileştirme
Mesajlaşma uygulamaları, genel deneyimi geliştirmek için çeşitli iyileştirmeler aldı. Göze çarpan bir özellik,gelen tüm mesajlar bildirimlerde görüntülerin görüntülenebilir olmasını sağlar.14
Bir başka kullanışlı Android 9.0 özelliği, ekran menüsünün güç menüsüne eklenmesidir. Bu özellik sayesinde, artık güç + ses kısma düğmeleriyle mücadele etmek zorunda değilsiniz.15. Karanlık tema


Geçmişte, Google duvar kağıdının renk tonuna göre otomatik olarak koyu veya açık bir tema uygulardı. Ancak Android P, farklı temalardan manuel olarak değiştirmenizi sağlamakta.

16. Artan güvenlik
Android P, arka planda çalışan uygulamaları kamera ve mikrofonlara erişmekten engeller .

Bir uygulamanın kameranızı bilmeden kullanmayı denemesi durumunda, sistem kapatılır, ses kaydı yapmaya çalışan uygulamalar siz uygulamayı açana kadar boş ses çeker.

17. Uygulamalar için varsayılan HTTPS
Internet taraması iki protokolde çalışır: HTTP ve HTTPS, büyük bir fark, ikincisinin şifreleme özelliğidir.

Ancak tüm uygulamalar sizi potansiyel tehlikelere maruz bırakabilecek iletişim için güvenli protokolü kullanmaz.

Artık Android P için oluşturulan tüm uygulamalar varsayılan olarak HTTPS ile veri iletişiminde bulunacak. Bu, uygulamanın sunucularından veri alırken veya alırken verilerinizin güvenliğini sağlayacaktır.

18. 5 adete kadar Bluetooth cihazı eşleştirin


Android 8.1 Oero'da, Bluetooth aracılığıyla iki cihazı aynı anda bağlama seçeneğiniz vardı. Ancak Android P ile, en fazla beş cihazla eşleştirebilirsiniz.

19. Arama kayıtlarını bildirmek için uyarı sesi
Arama kaydı özelliği oldukça eskidir, ancak yeni olan şey, bir konuşma kaydedildiğinde tüm taraflara bildirme yeteneğidir.

Arama kaydı başladığında, sistem diğer kişiyi uyarmak için 15 saniyelik bir aralıkta bir ses çalacaktır.

20. Medya Paneli

Google Medya bildirim paneli şimdi dikey ve ekranın sağına gider.

21. HEIF görüntü ve HDR VP9 video formatı desteği
Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Formatı (HEIF), MPEG grubu tarafından geliştirilen yeni bir görüntü formatıdır. Gelişmiş sıkıştırma yöntemi, JPEG görüntülerinden daha yüksek görüntü kalitesini korur ve daha küçük dosya boyutu oluşturur.En son Android sürüm 9.0'daki Yüksek Dinamik Aralık (HDR VP9) için yerleşik destek, onu destekleyen cihazlarda ve uygulamalarda görüntülenebilen HDR özellikli videolar oluşturmanıza olanak tanır.

22. Tarayıcılarda otomatik doldurma
Android Oreo'nun Otomatik Doldurma uygulamasının tek bir sınırlaması vardır ve bu, tarayıcılarla çalışma konusundaki yetersizliğidir.

Ancak en yeni sürüm, şifre yöneticilerinin oturum açma bilgilerini tarayıcılara yerleştirmelerine izin verir.

23. 157 yeni emoji


Android P ile Google, 157 yeni emojiyi tanıttı.Ayrıca, Tabanca emojisi bir turuncu su silahı ile değişti.

24. Pil Yüzdesi için Ortam Ekranı


Ortam Ekranı, başlangıçta ana ekrana gitmek zorunda kalmadan telefondaki geçerli saati ve bildirimleri göstermek için tasarlandı.Artık ekranda pil yüzdesi de gözükmekte.

25. Uyarlamalı Pil
Google, kullanıcı deneyimini zenginleştirmek için AI'ya daha fazla güveniyor ve en son örneği 'Adaptive Battery'.


En çok kullandığınız uygulamaları ve hizmetleri gözlemleyerek pil gücüne öncelik vermeyi öğrenir, böylece pilinizden en iyi şekilde yararlanmanıza ve daha uzun bir süre devam etmenize yardımcı olur.

Pil tasarrufu deneyiminizi daha da geliştirmek için, pil tasarrufu özelliğiyle ilgili iyileştirmeler yapılmıştır.

26. Uyarlamalı Parlaklık
Google, alışkanlıklarınızdan öğrenerek ve tercihlerinize göre adapte ederek akıllı telefonları daha akıllı hale getirmeyi amaçlıyor.

Android 9.0 artık farklı ortamlarda tercih ettiğiniz parlaklık seviyelerini öğrenen 'Uyarlanabilir Parlaklık' adlı yeni bir mekanizma kullanıyor.

Kullanıcı tarafından ayarlanan parlaklığı izleyerek, sizin için ekran parlaklık seviyelerini otomatik olarak ayarlar.27. ART İyileştirmeleri
İşletim Sistemindeki yeni değişiklikler, Android Runtime (ART) değerini artıracak.Önemli bir performans ve verimlilik artışı sağlayacaktır.

Bu, uygulamaların Android P ile daha hızlı başlayıp telefonunuzda daha az hafıza tüketebileceği anlamına gelir.