Android Cihazlarda Root İşlemi Nedir?

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
Android cihazlarda root işlemi nedir, nasıl yapılır, root atmanın faydaları nelerdir sorularının cevabı bu yazıda!

Root yapma , Android mobil işletim sistemini çalıştıran akıllı telefonların , tabletlerin ve diğer cihazların, çeşitli Android alt sistemleri üzerinde ayrıcalıklı kontrol ( root erişimi olarak bilinir) elde etmesine izin verme işlemidir. Android, Linux çekirdeğini kullandığı için, bir Android aygıtının rootlanması Linux'taki gibi, yönetici ( süper kullanıcı ) izinlerine veya FreeBSD veya macOS gibi herhangi bir Unix benzeri işletim sistemine benzer erişim sağlar.

Root işlemi bazen jailbreak işlemiyle karşılaştırılır. Bunlar farklı kavramlardır: Jailbreak, son kullanıcı için çeşitli türdeki Apple yasaklarının baypas edilmesi, resmi olmayan onaylı uygulamaların sideloading yoluyla kurulmasıdır. Root HTC , Sony , Asus ve Google gibi pek çok satıcı, aygıtların kilidini açma ve hatta işletim sistemini tamamen değiştirme olanağı sağlar.

Avantajları
  • CPU ve GPU’yu hızlandırmaya izin verir.
  • Yedekleme, geri yükleme veya toplu uygulamaları düzenleme veya birçok telefonda önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamaları kaldırma becerisi de dahil olmak üzere tam uygulama denetimi.
  • Geliştiricilerin çıkardığı ROM (yazılım)'ları yükleyebilmenizi sağlar.
Üreticilerin yeni çıkardığı telefonlarda bootlader kilidi bulunmaktadır.Bu kilit cihaza root ve rom yüklemesi yapılmasını engelliyor.Ancak bazı üreticiler bu bootlader kilidini açmanıza izin veriyor.