Android şu anda 10 yaşında: İşte işletim sisteminin kısa bir geçmişi

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X

Android, ABD'de 2008 yılında HTC'nin bir akıllı telefonu olan T-Mobile G1 ile piyasaya çıktı. Telefon, ABD dışında HTC Dream olarak biliniyordu ve Linux tabanlı işletim sistemi üzerinde çalışan dünyanın ilk mobil cihazıydı. Akıllı telefon, bir qwerty klavyesi ve bir 3,17 inç (320 x 480) ekrana sahipti. Bir izleme topu, kulaklık girişi ve 16 mm kalınlığında bir yapıya sahip olan HTC Dream, aynı yıl piyasaya sunulan nispeten şık iPhone 3G'ye göre tasarım olarak çok uzaktı.Android v1.1 işletim sistemi ile birlikte geldi.Dahili bir video oynatıcı veya sanal klavye'ye sahip değildi.Bu özellikler Android 1.5 Cupcake güncellemesiyle birlikte sunuldu.

İlk birkaç sürümünde, Android, iki işletim sistemi olan iOS ve Symbian'ın gerisinde kalıyordu. Motorola DROID'de 2009 yılında piyasaya sürülen Android 2.0 Eclair işletim sistemi ile Android işletim sistemi rakiplerini ele geçirmek için güçlü bir donanım ile birlikte geldi ve daha sonra Android 2.2 Froyo işletim sisteminde Adobe Flash desteği sağladı. Şirket, Flash desteğinin Android'e daha fazla kullanıcı çekeceğini düşünürken, Flash'ın çok fazla bellek tükettiği ve planın desteklediği cihazlar aşırı geciktiğinde bu plan geri tepti.

Google, Apple’ın App Store’u duyurmasının ardından 2008’te Android destekli cihazlar için Android Market’i duyurdu.Şu anda Play Store olarak biliniyor ve şu an mağazada film, müzik, kitap, TV şovu ve dergiler mevcut.

Haziran 2009'da Samsung, ilk Android cihazını, alıcıları etkilemeyi başaran Galaxy i7500'ü piyasaya sürdü. Bununla birlikte, şirket 2010 yılında S serisi akıllı telefonlarıyla tekrar denedi ve Haziran 2010'da Samsung Galaxy S'i piyasaya sundu. Akıllı telefon iyi bir performans sergiledi ve benzer bir tasarıma sahip olmasına rağmen ilk gerçek iPhone yarışçısı olarak kabul edildi.

Android artık yükseliyordu ve Google, Nexus cihaz ailesiyle kendi telefonlarını ve tabletlerini oluşturmaya çalıştı. Tüm Nexus cihazları Android'in stok sürümünde çalıştı ve diğer telefonlardan daha önce güncellemeler aldı. Nexus One, Google'ın Ocak 2010'da HTC ile ortaklaşa yaptığı ilk akıllı telefon oldu ve hisse senedi Android arayüzünün yanı sıra ana USP, özel bir UI ve bloatware'in yokluğu sayesinde sade bir arayüzdü. Google, daha sonra Samsung Galaxy ile Nexus S'yi çıkarttı ve ardından Galaxy Nexus izledi. Nexus 4 ve Nexus 5, LG ile işbirliği içinde yapıldı.

Android şu anda neredeyse her tüketici teknolojisi türüne nüfuz etmiştir. Artık, Android Auto olarak ve WearOS olarak giyilebilir cihazlarda araba bilgi-eğlence sistemlerinde kullanılıyor. Çok yönlülüğü ve Linux tabanlı mimarisi sayesinde akıllı TV'ler, ekranlar, IoT özellikli tüketici elektroniği gibi buzdolapları, çamaşır makineleri ve daha fazlası gibi çeşitli cihazlarda kullanılmaktadır.