Bloatware ve önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır?

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
Akıllı telefonunuzdaki önceden yüklenmiş tüm uygulamaların hepsini kullanmayabilirsiniz. İstediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kaldırarak, telefonunuzun performansını ve depolama alanınızı artırabilirsiniz. İhtiyacınız olmayan ancak kaldırılamayacak uygulamalara bloatware denir. İpuçlarımızla, önceden yüklenmiş uygulamaları ve bloatware'i silebilir, kaldırabilir, devre dışı bırakabilir veya en azından gizleyebilirsiniz.

Bloatware nedir?
Bloatware genellikle, bir aygıtta üretici tarafından önceden yüklenmiş, kullanışlı olsun ya da olmasın, bellek ve kaynakları boşa harcayan ticari bir yazılımdır.

Bloatware'i kaldırmak veya devre dışı bırakmak
Sinir bozucu bloatware kayması söz konusu olduğunda, aslında iki seçenek var - devre dışı bırakın veya kaldırın. Her ikisinin de artıları ve eksileri var, ama farklılıklar neler?

Bloatware'i devre dışı bırakmak uygulamanın arka planda çalışarak RAM kullanmamasını sağlayacak.

Bloatware'in devre dışı bırakılması
Birçok uygulama aktif kullanımda değilken kaynak tüketmeye devam ediyor.Ancak, Android 4.0'dan beri, uygulamaları devre dışı bırakma seçeneği olmuştur.

  • Ayarlar> Uygulamalar.
  • Burada, çoğu telefonda, üç sekme bulacaksınız: Tüm Uygulamalar, Devre Dışı ve Etkin.
Bu veya bu uygulamaya dokunarak, bazı uygulamaların kaldırılabileceğini fark edeceksiniz . Bu, kendiniz indirmiş olabileceğiniz uygulamalar için geçerlidir, ancak kaldırabileceğiniz gereksiz bloatware'ler de olacaktır (yukarıdaki örnekte olduğu gibi, telefon önceden yüklenmiş olan Booking.com uygulamasıyla birlikte gelir).

Bazı uygulamalar kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz (örneğin, Ayarlar uygulaması). Bu uygulamaların Android'in düzgün çalışması için gereklidir.

Bu iki kategoriden birine girmeyen herhangi bir şey, genellikle korunan bir sistem bölümünde olmadıkça devre dışı bırakılabilir.

Samsung'un önceden yüklenmiş uygulamaları nasıl silebilir veya devre dışı bırakabilirim?
Samsung'un UI'si stok Android'den birkaç yönden farklıdır ve uygulamaları devre dışı bırakmak için alternatif bir işlemle birlikte gelir:
  • Uygulama Çekmecesini açmanız yeterlidir
  • Ardından , uygulamayı devre dışı bırakmanıza veya mümkünse kaldırmanıza olanak tanıyan bir balonu getirmek için herhangi bir uygulamaya uzun basın .

Bir uygulama simgesine uzun basılması, devre dışı bırakma veya kaldırma seçeneğini getirir.Devre dışı bırakılan bir uygulama artık arka planda çalışmayacak ve herhangi bir güncelleme almayacak ve kaynakların gereksiz şekilde kullanmasını engelleyecektir.