Chrome Onuncu Yıl Dönümünde, Materyal Tasarımını Getirdi

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1

Dün, Google'ın Chrome tarayıcısı , mobil cihaz ve masaüstü uygulamasına yeni bir görünüm ve bazı yeni özellikler getirerek onuncu yılını kutladı.


Materyal Tasarımı görünümü ile Windows 10'da Chrome

Chrome artık web uygulamaları çalıştırmak için bir platform olarak hizmet verdiği Chrome OS'un ana bileşenidir. Elbette, Mac, Windows ve Linux sistemleri için indirilebilir bir masaüstü tarayıcısı olarak Chrome'u, ayrıca iPhone, iPad ve Android için mobil sürümünü de kullanıyoruz.

Bugün, Chrome'un dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısı var.

Chrome için yeni bir görünüm
Chrome onuncu yıldönümü güncellemesi için yeni bir Materyal Tasarımı revizyonu getiriyor. Google, aylar boyunca Chrome masaüstü ve mobil cihazlar için bir Materyal Tasarımı revizyonunu test ediyordu.Chrome'un hem masaüstü hem de mobil sürümleri, ilk kez görüntülenen yuvarlak sekmelerle çok daha yuvarlak bir görünüme sahip. Bundan başka, yeniden düzenlenmiş simgeleri ve yeni bir renk paletini göreceksiniz.

Google, “Bu güncellemeler verimliliğinizi artıracaktır” diyor. “Sekmeler, örneğin. Sekmelerimizin şeklini değiştirdik, böylece web sitesi simgelerinin görülmesi kolaylaştı, bu da çok sayıda sekmede gezinmeyi kolaylaştırıyor. ”Chrome, adres çubuğundaki istemleri, menüleri ve hatta URL'leri basitleştirdi.

Google'ın arama yapmanıza, URL'leri ve daha fazlasını yazmanıza olanak tanıyan çok yönlü araç çubuğu için Google'ın adı olan Omnibar, artık yeni bir sekme açmak zorunda kalmadan adres çubuğuna doğrudan yanıtlar gösterir.

İOS'ta, Materyal Tasarımı gözden geçirilmiştir biraz yuvarlak görünümünü ve yeni bir sekme alanını etkinleştirmiştir, ancak görsel değişiklikler masaüstünde olduğu kadar belirgin değil.

İOS uygulaması, en üstteki gezinme denetimlerini altta yepyeni bir sekme alanına taşıdı. Sonuç olarak, ileri ve geri düğmeler veya yeni bir arama düğmesi gibi ortak gezinme denetimlerine ulaşmak artık tek elle modda daha kolay.

Alttaki sekme alanı aşağıdaki düğmelere sahip: İleri, Geri, Arama, Sekmeler ve Daha Fazlası. Chrome'un aramalarının artık sekme alanındaki adanmış bir simge aracılığıyla Plus boyutlu cihazlarda tek elle kullanılabilmesi harika bir şey (değişiklikten önce Chrome'un özel bir arama düğmesi yoktu).


Yeni Sekme Sayfası artık arka planınızda kendi görüntünüzü ayarlamanıza veya favori web siteleriniz için kısayollar oluşturmak ve yönetmek için yeni bir Kısayol ekle bağlantısına dokunmanıza olanak tanır. Chrome'daki diğer tüm özellikler, aşağıda gömülü ekran görüntülerinin de gösterdiği gibi, sağ alt köşedeki üç noktalı bir menünün arkasına gizlenmiştir.

Bu kullanışlı menü, artık bir masaüstü sitesi isteme, web sitesi bilgileri alma, okuma listenize erişme, daha sonra okuduğunuz listeye bir web sayfası ekleme ve daha fazlası gibi özelliklere ek olarak, ayarlara, son sekmelere, yer imlerine, geçmişe ve daha fazlasına erişmenizi sağlar.

Geliştirilmiş bir şifre yöneticisi
İşleri daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olmak için Chrome, kayıtlı şifrelerinizi, adreslerinizi ve kredi kartı numaralarınızı daha doğru bir şekilde doldurabilen gelişmiş bir şifre yöneticisini kullanıma sunmuştur. Tüm bu bilgiler güvenli bir şekilde Google hesabınıza şifrelenmiş olarak kaydedilir


Chrome'un güncellenmiş şifre yöneticisi, sizin için benzersiz, güçlü şifreler oluşturur ve depolar .

Ve son olarak, ancak kesinlikle en önemlisi, Google'ın Chrome'un başlangıç süresini, gecikme süresini, bellek kullanımını ve kullanılabilirliğini iyileştirmek için bir dizi yeni denemenin yayınlandığını söylüyor.

Google, on yıl önce Chrome'u kullanıma sundu.

Google, ekibin zaten artırılmış gerçeklik özelliklerini Chrome'a entegre ettiğini ve yapay zekayı (AI) ikiye katlayarak tarama deneyimini zenginleştirdiğini kabul ediyor.

Daha akıllı bir Chrome ile, yalnızca bir web sayfasına bakmaktan daha fazlasını yapabilirsiniz. Daha önce duymuş olduğunuz bir şarkıcı için Chrome'da arama yaptığınızı ve Chrome'un size yalnızca biyografilerini değil, yakınlarınızdaki yaklaşan konserlerini ve bilet satın alacağınızı da göstermesini sağlayın.​
AI ile, Chrome, yapmaya çalıştığınız şeyi daha iyi anlar ve bu kadar hızlı işlem yapmanıza yardımcı olur. Tatil planlaması genellikle birden çok sekmeyi ve açık belgeleri hokkabazlık gerektirir. Ancak Chrome, hangi görevleri yapmaya çalıştığınızı daha iyi anlamak için geliştikçe, otel araştırması ve rezervasyon rezervasyonu arasında geçiş yaparken, bu karmaşıklığı yönetmenize yardımcı olabilir.​
Kullanılabilirlik
Chrome'un Materyal Tasarımı görünümü, aşamalı olarak kullanıma sunuyor. Chrome kopyanızı 69.0 veya sonraki bir sürüme güncelledikten sonra görsel yenilemeyi görmüyorsanız, birkaç gün içinde tekrar kontrol edin.

İPhone, iPad ve iPod touch için Google Chrome, App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilir .

İOS için yüklü olan Chrome kopyanızı en yeni sürüme güncelleştirmek için App Store'u açın ve en alttaki Güncellemeler sekmesine dokunun, ardından bekleyen güncellemeler listenizi yenilemek için aşağı çekin.

Chrome'un masaüstü sürümü google.com/chrome adresinde mevcuttur.

Google Chrome'u güncellemek için:
  1. Bilgisayarınızda Chrome'u açın.
  2. Sağ üstte Diğer'i
    tıklayın.
  3. Google Chrome'u Güncelle'yi tıklayın. Bu düğmeyi görmüyorsanız son sürümü kullanıyorsunuzdur.
  4. Yeniden başlat'ı tıklayın.
 
Son düzenleme: