Ekran İçi Parmak İzi Sensörleri: Çalışması, Avantajları ve Daha Fazlası!

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
Ekran İçi Parmak İzi Sensörü gerçekten nasıl çalışıyor?


Ekrandaki parmak izi sensörü, parmak izi verilerini yakalamak ve telefonun ekranının altına gömmek için bir optik parmak izi sensörü kullanır. Xiaomi Mi 8 ve Vivo X21'i kullanıyor ve yüksek çözünürlüklü parmak izi taraması için Synaptics'in Clear ID sensörünü kullanıyor. Clear ID FS9500 adlı CMOS çip olan Clear ID sensörü, yalnızca OLED ve AMOLED ekranlarında desteklenir.

Parmak izinin yansıyan ışığını OLED piksellerden yakalayarak çalışır. Böylece, telefonun ekranına dokunduğunuzda, ekran parmak izini aydınlatmak için yanar. Sensör daha sonra, pikseller arasındaki boşluklardan yansıyan ışıktan parmak izinizin yüksek çözünürlüklü taramasını yakalar.Parmak izi verilerinin sensör tarafından doğru bir şekilde okunmasını sağlamak için, ekrana hafifçe basmanız gerekir. Bu, sensörün her parmak izinin sırtları ve vadileri arasında ayrım yapabilmesi için yapılır.

İlginç bir şekilde, parmak izi eşleştirmesi, şirket içi Match-In-Sensör teknolojisi yerine Synaptics 'Quantum Matcher yazılımı ile yapılır. Bu arada, parmak izi sensörü, alanı aydınlatmak ve tarayıcıyı etkinleştirmek için ana bilgisayarın sensörlerini kullanır.


Ancak, Synaptics'in Clear ID optik sensörü piyasadaki tek değil. Mart 2018'de, Goodix, ekran içi parmak izi okuyucusunun kendi versiyonunu göndermeye başladı. Huawei Porsche Design Mate RS, Goodix'in ekran parmak izi sensörünü piyasaya süren ilk telefon.

Bu sensör aynı zamanda Synaptics'in FS9500'üne benzer şekilde çalışır ve % 0.002 yanlış kabul oranına sahip olduğunu iddia eder.

Ekran İçi Parmak İzi Sensörünün Avantajları


Ekran içi parmak izi tarayıcıları genellikle ekranın alt kısmında bulunduğundan, kolayca erişilebilir ve daha kullanışlı olur.

Daha da önemlisi, hızlılar. Aslında Synaptics'in Clear ID'si parmak izlerini 0,7 saniyede eşleştirmeyi iddia ediyor. Face Unlock ile karşılaştırırsanız, bir yüzü taramak için ortalama 1.4 saniye sürer.

Dezavantajları nelerdir?

Geleneksel parmak izi tarayıcılarına göre daha yavaş. Ve bazen, parmak izi sensörü kayıtlı parmak izlerini algılamıyor gibi görünüyor. Bu arada, temperli cam kullanılması büyük olasılıkla yanlış sonuçlar verebilir veya sensörün yanlış davranmasına neden olabilir.