H +, 5G, LTE-A, G, E Hücresel Veri Ağları Hakkında Bilgiler

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
Hangi akıllı telefona sahip olursanız olun, telefonunuzun sağ üst köşesinde her zaman sinyal gücü göstergesi olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca genellikle yanında bir harf yada sayı var. Çoğu zaman 4G yazıyor, ama bazen H +, 3G veya hatta E gösterebilir. Bu alfabe karmaşası aslında ne anlama geliyor?

Peki, her bir sayı ya da harf aslında ne tür bir mobil ağa bağlı olduğunuzu gösterir ve bu farklı ağlar çok farklı hızlar sunacaktır. Bu makalede, her bir ağ hakkında bilmeniz gerekenleri size anlatacağım, böylece bu harfler birer gizem olarak kalmayacak

5G - Beşinci Nesil
5G özellikli telefonların 2019'a kadar çıkması beklenmiyor. En erken 2020 yılına kadar beklenmelidir. 5G ağları, bazı kablolu ev ağları kadar hızlı ve daha düşük gecikme süresi de dahil olmak üzere 1.000 Mbps (1 Gbps) daha hızlı hızlar sunacak. Bu, özellikle fiber optik bağlantılarla hizmet verilmeyen uzak bölgelerde, İngiltere'de kablolu geniş bant olabilir.

4G + - LTE-A
4G ve 5G arasındaki bu ara aşama, bazen 4.5G olarak adlandırılır, normal 4G kadar hızlı iki ila üç kat arasında olabilen hızlar sunar. Bu, MIMO (Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) teknolojisi olarak da bilinen çoklu 4G sinyalleri ve antenler birlikte kullanılarak sağlanır.

4G - Dördüncü Nesil
LTE olarak da bilinen 4G, 150 Mb / s'ye varan hızlar sunar ve birçok geniş bant bağlantısından daha hızlıdır (biraz daha kötü bir gecikme sunma olasılığı olsa da). LTE, 4K videoların Netflix veya BBC gibi videolardan akışına izin verir ve elbette karmaşık web sayfalarının bile çok hızlı yüklenmesi gerekir.

H + - HSDPA Plus
HSDPA Plus, 4G çıkmadan önce, 21 Mb / s civarı hızda olan veri ağıydı. Android'in birçok sürümünde "H +" tam adı gösterilir, ancak Android'in sonraki sürümlerinde bu "H" olarak gözükür. H +, HD videoları kolayca izlemenize olanak tanır.

H - HSDPA
HSDPA temel olarak HSDPA + 'nın biraz daha yavaş bir versiyonudur ve hızı 7,2 Mbps civarındadır.

3G - UMTS
3G, görüntülü aramayı destekleyen ilk hücresel veri türüdür, 2 Mb / s'ye kadar indirme hızı vardır.

E - EDGE
EDGE, 2.75G gibi bir şey olarak görülebilir; erken 3G ağlarına eşit olan 384 kb / sn'ye kadar hız sunuyor. EDGE'nin avantajı, 3G varken bile, altyapı geliştirmelerine gerek kalmadan 3G benzeri hızlar sunmasıydı. Bununla birlikte, EDGE genellikle modern web sitelerine erişmek için yeterli değildir.

G - GPRS
GPRS, önceki GSM standardından biraz daha hızlıdır. Bu nedenle GPRS bazen 2.5G olarak adlandırıldı.Veri hızı 115 kb / s'dir.