İlk Kez Jailbreak Yapanlar için Temel Bilgiler

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
Cydia ve jailbreak terimi iPhone’un doğuşundan beri var olmasına rağmen, iOS topluluğuna yeni katılan yeni kullanıcılar bu konuya aşina olmayabilir.Şimdi bunları tek tek açıklayacağım.

Jailbreak nedir?
Jailbreak, Apple’ın duvarlı bahçesinden getirdiği kısıtlamaların kaldırılması sürecidir. Hackerlar, Apple’ın mobil işletim sistemi olan iOS’taki güvenlik açıklarını kullanarak bunu başardı. iOS dosya sistemine ve yöneticiye kök erişimi sağlar, böylece Apple tarafından onaylanmamış bir yazılımı çalıştırabilirsiniz. Kullanıcıların cihazlarının görünümünü özelleştirmek ve ayrıca işlevselliği geliştirmek için jailbreak uygulamaları, ince ayarlar ve temalar yüklemelerine olanak tanır.

Jailbreak Yapmak Yasal mı?
Jailbreak yasaldır. ABD Kongre Kütüphanesi, iPhone, tabletler, akıllı TV’ler ve diğer çok amaçlı bilgi işlem cihazları gibi akıllı telefonlar için Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) muafiyetleri verdi. Bu, telif haklarını ihlal etmeden yazılımlarını değiştirebilme yeteneğini geliştirmeyi seven kullanıcılara olanak sağlar.
Bununla birlikte, Apple’ın jailbreak hakkındaki destek belgesi, “herhangi bir izinsiz yazılımı yükleyen bir iPhone, iPad veya iPod touch’a yönelik hizmeti reddedebileceğini” iddia ediyor. Bununla birlikte, Apple’ın cihazın jailbreakli olduğunu tespit etmesini önlemek için cihazı fabrika ayarlarına geri yüklemek oldukça kolaydır.

Cydia Nedir?
iOS Destekli Cihazlar için bağımsız bir 3. parti uygulama yükleyicisidir. Cydia Jay Freeman (Saurik) tarafından geliştirilmiştir.Cydia’yı iOS 11’e uyumlu yapan kişi ise Coolstar’dır.Cydia, Apple, iPhone, iPad, iPod’unuzda ücretsiz olarak veya küçük bir ücret karşılığında uygulamalar ve tweak’ları yüklemenizi sağlar.

Semi-tethered Jailbreak nedir?
Cihazınızı yeniden başlattığınızda, jailbreak olmayan duruma geçer.Telefon üzerinden jailbreak uygulamasını yeniden çalıştırmanız ve tekrar jailbreak yapmanız gerekir.

Tweak Nedir?
Cihazınızda olmayan bir özelliğin eklenebilmesi veya mevcut bir özelliğin farklı bir hale getirilmesi için kullanılan uygulamalardır.

Substrate Nedir?
Substrate; Cydia üzerinden yüklenen tweakların çalışması için gerekli olan bir sistemdir.

Jailbreak Garantimi İptal Edecek mi?
Evet, jailbreak yaparak, Apple’ın şart ve koşullarını ihlal edecek ve bu nedenle garantiniz geçersiz olacaktır ancak tekrar orjinal sürüme döndüğünüzde cihazınız garanti kapsamına girecektir.

Cydia Nasıl Kullanılır?
Cydia ‘dan tweak yükleyebilmek için repo adı verilen tweaklerin bulunduğu siteleri Cydia uygulamasına eklemeniz gerekir. Böylelikle Cydia bu sitelerden, istediğiniz tweakları indirebilmenizi sağlar.

FutureRestore Nedir?
FutureRestore; iTunes üzerinden imzası kapalı olan sürümleri yükleyebilmenizi sağlayan bir yazılımdır.Örneğin; 11.3. sürümüne iTunes üzerinden şu anda restore yapılamazken, Futurestore ile (SHSH kayıtlarınız varsa) restore yapabilirsiniz.

Jailbreak’i kaldırabilir miyim?
Evet, iPhone’unuzu DFU Moduna getirip itunes ile geri yükleyerek jallbreak’i kaldırabilirsiniz.

Jailbreak Nasıl Yapılabilir?
iOS 11.2-iOS 11.3.1 Jailbreak Yapımı anlatımına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
iOS 11-iOS 11.1.2 Jailbreak Yapımı anlatımına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
iOS 10-iOS 10.3.3 64 Bit Jailbreak Yapımı anlatımına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
iOS 10-iOS 10.3.3 32 Bit Jailbreak Yapımı anlatımına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İşinize yarayabilecek bilgiler;
iOS 11 Uyumlu Tweaklar listesine bu bağlantı ile ulaşabilirsiniz.
iOS 10 Uyumlu Tweaklar listesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.