İnstagram'ın kurucuları Facebook'a ait şirketten istifa etti

• Konuyu başlatan mkucuk
  • Başlangıç tarihi
M

mkucuk

Guest
İnstagram'ın kurucuları Facebook'a ait şirketten istifa etti

Instagram kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger şirketten ayrılıyor.
Paritenin sırasıyla CEO ve CTO olarak görevlerini bıraktığını belirten raporlar, ilk olarak Pazartesi günü New York Times'da yayınlandı, ancak kısa bir süre sonra Systrom tarafından yayınlanan bir beyan, Instagram ve Instagram şirketinin Facebook'tan ayrıldığını doğruladı.

16th-annual-webby-awards-720x720.jpg

Systrom, “Mike ve ben son sekiz yıl boyunca Instagram'da ve Facebook ekibinde altı yıl için minnettarız” dedi ve “bir sonraki bölüme hazır olduklarını” ekledi.
Hem kendisi hem de Krieger’in “merakımızı ve yaratıcılığımızı yeniden keşfetmek için biraz zaman ayırmayı planladıklarını söyledi. Yeni şeyler inşa etmek, geri adım atmamızı, neyin bize ilham verdiğini anlamanızı ve bunu dünyanın ihtiyacıyla eşleştirmemizi gerektirir; Yapmayı planladığımız bu. ”
Son olarak Systrom, ikisinin de “Instagram ve Facebook'un geleceği için heyecanlı olduklarını” söyledi ve artık “liderlerden bir milyarda iki kullanıcıya geçtiklerini” sözlerine ekledi.
Instagram tarafından Dijital Trendlere sunulan bir bildiride, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg Systrom ve Krieger'i “sıra dışı ürün liderleri ve Instagram, onların birleşik yaratıcı yeteneklerini yansıttığını” açıkladı. Son altı yıldır onlarla çok çalıştım ve gerçekten çok eğlendim. Onlara en iyisini diliyorum ve sonra ne kurduklarını görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. ”
Times'ın raporuna göre, Systrom, 34 ve 32 yaşındaki Krieger, Facebook'un üst ekibini Pazartesi günü verdikleri karar hakkında bilgilendirdi.
Rapor edilen kalkışlar, sosyal medya platformları, hizmetlerinde ortaya çıkan içerik konusunda artan bir incelemeye maruz kalırken, geçmişte ve gelecek ABD seçimlerinde Rusya'nın müdahalesiyle ilgili ciddi endişeler ortaya çıkıyor . Systrom ve Krieger'in ayrılışında sosyal medya hizmetlerine yönelik artan baskıların herhangi bir rol oynaması halinde, bu aşamada herhangi bir öneri yoktur.
Instagram, 2010 yılında piyasaya sürüldü ve sadece ilk haftasında 100.000 kullanıcı aldı. Facebook , 2012 yılında 1 milyar dolara ulaştığında, fotoğraf paylaşım uygulaması 50 milyon kullanıcıya sahipti, ancak o zamandan beri Systrom Instagram'ı gücünü güçlendirdi ve hizmetlerini Haziran 2018'de dünya çapında bir milyar aylık aktif kullanıcıya genişletti.

Neler yeniden başlıyor?

Systrom ve Krieger'in bildirdiği hareket , WhatsApp kurucularından Jan Koum ve Brian Acton'un istifalarını yansıtıyor . Popüler mesajlaşma uygulaması, 2014 yılında inanılmaz bir 19 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından satın alındı, ancak WhatsApp CEO'su Koum, Nisan 2018'de ayrıldı.
Zamanında bir mesajda, Koum sadece “teknolojinin dışında bir şeyler yapmak için biraz zaman ayırmak” demişti, ancak Washington Post'taki bir rapor, Facebook'taki veri gizliliği sorunları hakkında bir çatışma sonrasında geldiğini belirtti. mesajlaşma servisinin iş stratejisi olarak.
Acton, Kasım 2017'de ayrıldıktan dört ay sonra, Facebook'un zarar veren Cambridge Analytica skandalı sonrasında ivme kazanan #DeleteFacebook hareketine verdiği desteği tweetledi .
Instagram'ın en iyi takımı ve Facebook arasında herhangi bir bariz belirti işareti olmadı, fakat bu hiç yoktu. Systrom veya Krieger'in önümüzdeki günlerde ve haftalarda kararlarıyla ilgili daha fazla bilgi sunmayı tercih edip etmediklerini görmeliyiz.