iOS 12 [ANA KONU] (Destekleyen Cihazlar,Özellikleri,Final Sürüm Tarihi)

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
iOS 12 Sürüm Geçmişi
Geliştirici Betası 1 - 4 Haziran 2018
Geliştirici Betası 2 - 18 Haziran 2018
Geliştirici Betası 3 - 3 Temmuz 2018
Geliştirici Betası 4 -17 Temmuz 2018
Geliştirici Betası 5 - 30 Temmuz 2018
Geliştirici Betası 6 - 6 Ağustos 2018
Geliştirici Betası 7 - 13 Ağustos 2018
Geliştirici Betası 8 - 15 Ağustos 2018
Geliştirici Betası 9 - 21 Ağustos 2018
Geliştirici Betası 10 - 23 Ağustos 2018

iOS 12 Destekleyen Cihazlar


iOS 12 FİNAL SÜRÜMÜ NE ZAMAN ÇIKACAK?
Eylül 2018 ayının ilk yarısında final sürümün yayınlanması planlanıyor.

iOS 12 Özellikleri

GRUP FACETİME

iOS 12 sayesinde 32 kişiye kadar görüntülü sohbet yapabilirsiniz. Artık iMessage'a entegre edildiğinden, kolayca bir grup FaceTime çağrısı oluşturabilirsiniz.Ayrıca FaceTime çağrısındayken çıkartmalar ve Memoji gibi eğlenceli efektler ekleme seçeneğine de gelecek.

Bu özellik iPhone, iPad ve Mac üzerinde çalışacaktır. Apple Watch kullanıcıları için bu özellik yoktur.

ANİMOJİ VE MEMOJİ


Yeni işletim sistemi aynı zamanda daha fazla Animojiyi - özellikle de hayalet, koala, kaplan ve Tyrannosaurus rex'i de beraberinde getiriyor. Herhangi bir Animoji'ye dil eklemenize olanak veren yeni bir özellik de var. Apple'a göre, Animoji artık göz kırpmayı da destekliyor.

Apple aynı zamanda Memoji'yi de tanıttı.Artık farklı saç stilleri, göz renkleri ve çiller gibi daha farklı özellikler arasından seçim yapma seçeneğiyle, size benzeyen bir artırılmış gerçeklik karakteri yaratabileceksiniz.

Animoji ile artık 30 saniyeye kadar kayıt yapabilirsiniz.

UYGULAMA DÜZEYİNDE VERİ KULLANIMI BİLGİLERİ
Apple, hangi uygulamaların çok fazla veri kullandığını görmenizi sağlayan yeni bir özellik eklemektedir.

YENİDEN TASARLANAN HARİTALAR UYGULAMASI


ARTIK KONUM VERİLERİ 911 İLE PAYLAŞILABİLECEK
Acil bir durumda 911'e güvenli bir şekilde otomatik konum verileri bilgisini iletebileceksiniz.

GELİŞTİRİLMİŞ QR KOD TARAYICISI


QR kod okuyucusu ilk olarak iOS 11'de tanıtıldı, ancak iOS 12 bu özelliğe iyileştirmeler getirdi.Özelliğe daha kolay erişmek için, şimdi de Kontrol Merkezinize ekleyebilirsiniz.

KULLANIMI KOLAY UYGULAMA DEĞİŞTİRİCİ


İOS 12 ile iPhone X'te artık uygulama değiştirici de uygulamayı kapatmak için bir uygulamaya uzun süre basmanız ve ardından eksi düğmesine dokunmanız gerekmiyor. Bunun yerine, tek yapmanız gereken şey uygulamayı bir kez yukarı kaydırmak.

İPAD'DE İPHONE X HAREKETLERİ

Apple'ın yakında tüm cihazlarından ana düğmeyi kaldıracağı söylentileri var.iPad'iniz iOS 12'yi çalıştırıyorsa, iPhone X'te yaptığınız tam olarak aynı hareketleri kullandığınızı fark edeceksiniz.

PİL YÖNETİMİ BİLGİLERİ


Ayarlar> Pil bölümüne giderek pil kullanımınızı son 24 saat içinde ve son iki gün içinde gösteren grafikler göreceksiniz. Altında, pil kullanımınızı her bir uygulama ve kullanım süresine göre görebileceksiniz.

PORTRE MODUNDA İYİLEŞTİRMELER

Açılış konuşması sırasında Apple, Fotoğraf uygulamasına yapılan güncellemelere değindi, ancak kamera uygulamasına yeni özellikler eklemedi.Portre Modu fotoğrafları geliştirildi.

DAHA İYİ ŞİFRE YÖNETİMİ


Özellikle geliştiriciler için yeni işletim sistemi, yeni bir Şifre Yöneticisi API'sı kullanarak cihazınızdaki QuickType önerilerindeki üçüncü taraf şifre yöneticisi uygulamalarından şifreler gösterebilecektir. Kullanıcılar aynı zamanda birbirlerine yakınsa iOS ve Mac cihazları arasında şifreleri kolayca paylaşabilecekler.

GELİŞTİRİLMİŞ FACE ID


Artık telefonunuzun kilidini açmak için iki farklı Yüz Kimliği profili ekleyebilirsiniz.

DAHA İYİ PERFORMANS
iOS 12 ile tüm cihazlarda performans iki katına çıkacak.

YENİ AR DOSYA FORMATI

Apple, artırılmış gerçekliğe USDZ adlı yeni bir dosya formatı getirdi.Pixar ile ortaklaşa geliştirilen USDZ, 3D Artırılmış Gerçeklik nesneleri oluşturup paylaşmasına olanak tanıyan açık bir dosya biçimidir.

ARKİT 2.0

ARKit 2.0, gelişmiş nesne izleme, gerçekçi oluşturma ve 3B nesne algılama desteği sunar.Aynı sanal ortamda diğer kullanıcılara karşı AR oyunları oynayabileceksiniz.

FOTOĞRAFLAR


Fotoğraf uygulamasında, iOS 12, fotoğraflarınızı önemli etkinliklere veya yüzme ve doğa yürüyüşü gibi kategorilere dayalı olarak öne çıkaran Arama Önerileri sunar. Ayrıca, işletme ismine veya müze gibi daha geniş bir kategoriye göre yerleri arayabileceksiniz. Fotoğraflar ayrıca, zaman ve mekana göre 4 milyondan fazla olayı indeksleyerek, özel fotoğraflar için tatil ve sörf gibi terimlere göre arama yapmanızı sağlar.

GRUPLANMIŞ BİLDİRİMLER

Uzun bir bildirim listesi görmektense, iOS 12 şimdi sizin için onları gruplandırır.Belirli bir bildirime dokunup belirli bir bildirime bakabilir ve ardından tek bir kaydırma ile silebilirsiniz.
Siri, sık kullanmadığınız uygulamalara bağlı olarak hangi bildirimleri kapatmanız gerektiğini bile önerecektir.

EKRAN SÜRESİNİ YÖNETME

Kullanıcıların bir cihazda ne kadar zaman harcadıklarına dair daha fazla bilgi ve kontrol sağlamak için iOS 12, kullanıcılara ayrıntılı bir haftalık etkinlik özeti sunar. İPhone veya iPad'inize ne kadar zaman harcadığınızı görebileceksiniz - belirli bir uygulamada olup olmadığını, telefonunuzu ne sıklıkta aldığınızı veya hangi uygulamaların size en çok bildirimde bulunduğunu görebilirsiniz. Kolayca erişmek için ana ekranınızda bir widget olarak da ekleyebilirsiniz.

Uygulama Sınırları özelliği sayesinde, belirli bir uygulamaya ne kadar zaman harcamak istediğinize ilişkin kendi sınırlarınızı belirleyebilirsiniz. Ardından, sürenin neredeyse bittiğini ve sınırınıza ulaştığınızı bildiren bildirimler alırsınız.

KONTROL MERKEZİNDEKİ APPLE TV

Apple TV'yi kullananlar için artık iOS'taki Kontrol Merkezi'ne bir Apple TV kutucuğu ekleyebileceksiniz. Bu şekilde, Kontrol Merkezi menüsüne hızlıca kaydırarak ve simgesine dokunarak kolayca erişebilirsiniz.

SESLİ NOTLAR
Ses Kaydı uygulaması yeniden tasarlanmış ve ayarlardan kayıt kalitesini ve kaydın isminin neye göre olacağını değiştirebiliyoruz.