iPhone X ve iPhone XS Arasındaki Farklar

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
Apple,iPhone XS modelinde kamera geliştirmeleri yaptı ve işlemci hızını arttırdı.

Ekran
 • iPhone Xs - 5.8 inç True Tone OLED, 2436 x 1125 piksel (458 ppi), yüzde 82,9 ekran-vücut oranı, HDR10, Dolby Vision
 • iPhone X - 5.8 inç True Tone OLED, 2436 x 1125 piksel (458 ppi), yüzde 82,9 ekran / vücut oranı, HDR10, Dolby Vision
Burada sürpriz yok. İPhone Xs iPhone X'in devamıdır ve aynı 5,8 inç OLED paneli korur.iPhone Xs'de iPhone X gibi HDR, True Tone ve geniş bir renk gamını destekler.

Dizayn
 • iPhone Xs - 143,6 x 70,9 x 7,7 mm ve 177 g, IP68 sertifikalı
 • iPhone X - 143,6 x 70,9 x 7,7 mm ve 174 g, IP67 sertifikalı
Yine, burada sürpriz yok. İPhone Xs, iPhone X ile aynı tasarıma sahip. Buradaki tek gelişme renk açısından. Apple iPhone X'i Gümüş ve Uzay Grisi renklerinde sunarken, iPhone XS üç yeni renkte sunulacak: Gümüş, Uzay Girisi ve Altın. İPhone Xs aynı zamanda iPhone X'ten 3gr daha ağırdır.

İki iPhone arasında tasarım açısından en büyük fark IP sertifikaları ile. İPhone X, suyun altında 1 metre ve 30 dakikaya kadar su geçirmez.IP67 sertifikasına sahip.Buna karşılık, iPhone Xs IP68 sertifikası ile geliyor ve şimdi 30 dakikaya kadar 2m derinliğe kadar dayanabilir.

iPhone Xs ayrıca iPhone X ile karşılaştırıldığında daha geniş stereo ses kalitesi sunuyor.

İşlemci
 • iPhone Xs - A12 Biyonik, 7nm çip, 6 çekirdekli CPU, 4 çekirdekli GPU, 8 çekirdekli Nöral motor
 • iPhone X - A11 Biyonik, 10nm çip, 6 çekirdekli CPU, 4 çekirdekli GPU, Nöral motor
A12 biyonikteki iki performans çekirdeği yüzde 15'e kadar daha hızlıdır, 4 verimlilik çekirdeği ise A11 Bionic'e kıyasla yüzde 50 daha az güç tüketir. 4 çekirdekli GPU ayrıca A11 Bionic ile karşılaştırıldığında% 50 daha hızlı performans sunuyor ve Metal 2 için özel olarak optimize edildi.

Bu yükseltmeler yeterince etkilenmemiş gibi, A12 Bionic'teki Neural motor kendi başına büyük bir yükselişe geçiyor. Yeni Nöral motoru,saniyede 5 trilyon işlem gerçekleştirebilen 8 çekirdekli bir mimariye sahip. Ayrıca Core ML'yi A11 Bionic'ten 9 kat daha hızlı çalıştırabiliyor.

Yeni çip,daha hızlı Memoji deneyimi, daha iyi ve daha güçlü AR uygulamaları ve Akıllı HDR'ye izin veren daha güçlü bir ISP ile birlikte geliyor.

Depolama
 • iPhone Xs - 64 GB, 256 GB, 512 GB
 • iPhone X - 64 GB, 256 GB
Apple iPhone X'i 64GB ve 256GB depolama seçeneklerinde sunarken, iPhone X'leri 64GB, 256GB ve 512GB depolama kapasitelerinde sunacak.

Kamera
Çift kamera sistemi aynı (birincil 12MP geniş açılı lens ve ikincil bir 12MP telefoto sensörü) ancak Apple, daha büyük 1.4um piksellere sahip daha yeni bir daha büyük sensör kullanarak sistemi geliştirdi.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max'de de yeni bir Smart HDR modu var. Yeni iPhone'ların daha fazla ayrıntı ve daha iyi dinamik aralıklarla fotoğraf çekmesine yardımcı olan sıfır deklanşör gecikmesi için 4-frame bir tampon var. Yeni ISP ve A12 Bionic üzerindeki nöral motor, iPhone X'lerin daha önce hiç olmadığı kadar iyi fotoğraf çekmelerine yardımcı oluyor.

iPhone Xs'deki Portre fotoğraflarındaki 'bokeh' etkisi artık daha gelişmiş, yani arka plan bulanıklılığı fotoğrafı çektikten sonra kamera uygulamasından artırılabilir veya azaltılabilir.

4 mikrofon sayesinde iPhone Xs, iPhone X'in aksine video kaydı yaparken de stereo ses kaydı yapabiliyor.

Ön kamera
 • iPhone Xs - 7MP TrueDepth Kamera, f / 2.2 diyafram, Retina Flaş, Gelişmiş bokeh ve Derinlik kontrolü ile Akıllı Portre modu, Akıllı HDR
 • iPhone X - 7MP TrueDepth kamera, f / 2.2 diyafram, Retina Flaş, Portre modu, Otomatik HDR
Aynı 7MP çözünürlüğünü korurken, daha hızlı yeni bir sensör kullanmaktadır. İPhone Xs aynı zamanda 60 kare / sn hızında Full HD videolarını sinematik video dengeleme ile kaydedebiliyor.iPhone X, ön kamerasıyla sadece 30 fps'de Full HD video kaydedebiliyordu. Arka kamera gibi, gelişmiş detaylar ve dinamik aralık için Smart HDR desteği de var.

Face ID
Face ID artık daha güvenli ve daha hızlı.

Bağlantı
 • iPhone Xs - Çift SIM / eSIM, Gigabit LTE, MIMO ile Wi-Fi ac, okuyucu modu ile Bluetooth 5.0, VoLTE, NFC
 • iPhone X - MIMO ile Tek SIM, LTE-Gelişmiş, Wi-Fi ac, okuyucu modu ile Bluetooth 5.0, VoLTE, NFC
Bağlantı açısından Apple, iPhone X ile karşılaştırıldığında iPhone X'lerde iki önemli gelişme yaptı. Öncelikle, el cihazında artık daha hızlı LTE aktarım hızlarına olanak tanıyan Gigabit LTE desteği var . İkincisi, iPhone Xs Dual-SIM bağlantı ile geliyor. Apple, iPhone Xs'de Çift SIM Dual Standby uygulamasını hayata geçirdi. Bu, telefonun aynı anda iki ağa bağlanabileceği anlamına gelir, ancak bir aramanın sürdüğü numara etkin numara olur.

iPhone Xs, yine de tek bir SIM yuvasına sahip olmaya devam ediyor. Kullanıcıların Apple'ın ilk kez Apple Watch Series 3 LTE modeli ile ilk kez eSIM teknolojisini kullanarak ikinci bir ağa bağlanmasını sağlayacak. Özellikle Çin için Apple, çift SIM yuvası olan bir iPhone Xs modelini piyasaya sürecek.

Pil Ömrü ve Şarj
 • iPhone Xs - iPhone X'den 30 dakika daha uzun sürer
 • iPhone X - iPhone 7'den 2 saate kadar daha uzun sürer
İPhone Xs, iPhone X'ten biraz daha iyi bir pil ömrü sunuyor, ancak duruma göre değişiyor.Her iki telefon da, her ikisi de 5W adaptörle birlikte gelse de, sadece 30 dakikada hızlı bir şekilde yüzde 50'ye kadar şarj edebiliyor.

Fiyatlandırma
Her iki iPhone modeli de 999 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.