iPhone XS ve iPhone XS Max için İpuçları ve Püf Noktaları

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
iPhone 8'den iPhone XS'e geçiyorsanız, birçok şeyin farklı olduğunu görürsünüz. Bir Ana Sayfa düğmesi yerine, bir harekete dayalı Home çubuğu var. Ve bu sadece başlangıç.

1. Ana Ekrana Gitmek

iPhone XS, Ana Ekran düğmesi olmayan ilk iPhone'unuzsa, yeni hareketlere alışmak için biraz zaman harcamalısınız.

Sadece cihazınız kilidini açmak veya bir uygulamadayken Ana ekrana gitmek için Ana Sayfa çubuğundan yukarı doğru kaydırın.

2. Yeni Kontrol Merkezine Erişim

Kontrol Merkezine erişmek için sağ kenardan aşağı doğru kaydırın.

3. Bildirim Merkezine Erişim
Bildirim Merkezi'ne erişmek için çentikten aşağı doğru kaydırın.

4. Apple Pay ile ödeme

Apple Pay işlemini başlatmak için kilit düğmesine iki kez dokunun.

5. Siri iPhone XS'de Nasıl Kullanılır

Siri ile konuşmak için kilit düğmesine dokunun ve basılı tutun.

6. Uygulama Değiştirici Hareketleri
Giriş çubuğundan yukarı doğru kaydırın ve Uygulama Değiştiriciyi açmak için biraz bekleyin.


Uygulama Değiştirici'den, bir uygulamayı kapatmak için home çubuğunu kaydırın.7. Yüz Kimliği için Tekrar Yukarı Kaydırın
iPhone XS'deki Face ID hızlıdır, ancak bazen başarısız olur. Ancak endişelenmeyin, Face ID'yi bir kez daha denemek, iOS 12'de bir sinir bozucu değil. Şimdi, başarısız bir taramadan sonra, tekrar taramak için tekrar Home çubuğundan hızlıca kaydırabilirsiniz.

8. Face ID'e İkinci Yüz Ekleme

Aynı telefon için Face ID kullanan iki kişi olabilir. Ayarlar -> Yüz kimliği ve Şifresini ve seçin bir alternatif Görünüm Kurma'ya tıklayın.

9. Home Düğmesi

iPhone 7 veya iPhone 8'den geliyorsanız, Ana Sayfa düğmesini özlüyor olabilirsiniz. Fiziksel Ana ekran düğmesini geri alamıyor olsanız da, bir Erişilebilirlik özelliğini kullanarak iPhone XS üzerinde Ana Sayfası düğmesini kullanmanın bir yolu var.


Ayarlar > - Genel -> Erişilebilirlik -> AssistiveTouch ve AssistiveTouch düğme için tek bir dokunuşla, çift dokunun, uzun basın ve 3D Touch için kısayollar tanımlayabilir.

10. Kendi Memoji Yaratın
iPhone X, Animoji'ye bizi tanıttı. Yüz ifadelerinize yanıt veren animasyonlu emoji karakterleri. İPhone XS ve iOS 12 bunu bir adım ileriye taşıyor. Artık kendi Animoji karakterinizi oluşturmak için Memoji'yi kullanabilirsiniz . Bu Bitmoji'ye benzer, sadece daha iyi.

11. Portre Modundaki Fotoğraflardan Derinlik Efektini Düzenle

Apple İPhone XS'de, Portre Modunu büyük ölçüde geliştirdi.Sadece daha iyi bir bokeh efekti değil, aynı zamanda daha sonra çekilen herhangi bir portre modu için arka plan bulanıklığını düzenleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Fotoğraflar'a gidin, bir Portre Modu fotoğrafı seçin ve Düzenle'ye dokunun. Şimdi, arka plan bulanıklığını f / 1,4 ila f / 16 diyaframdan değiştirmenize izin veren bir kaydırıcı göreceksiniz.

12 . 4K Videoları Kaydet

iPhone XS artık stereo modda ses kaydetmenizi sağlıyor! Ama varsayılan video kayıt çözünürlüğü hala 1080p'ye ayarlı. Yeni kameradan yararlanmak istiyorsanız, Ayarlar > - Kamera -> Video Kaydı ve 4K seçeneğine basın.

13. Üçüncü Taraf Parola Yöneticisini Kullanın

Mac veya PC'de şifrelerinizi yönetmek için LastPass veya 1Password kullanırsanız, iPhone'daki hayatınız çok daha kolaylaştı. iOS 12 artık üçüncü taraf şifre yöneticilerinin iOS 12'nin şifre otomatik doldurma özelliğine entegre edilmesine izin veriyor.

14. Hızlı Şarj

Ne yazık ki, iPhone XS hızlı bir şarj cihazı ile gelmiyor. Sorun şu ki, Apple şu anda Hızlı Şarj'ı resmi olarak destekliyor ve hatta daha yüksek güç oranına sahip adaptörler satıyorlar.

Bir iPhone XS Max'iniz varsa, hızlı şarj etmeyi isteyebilirsiniz çünkü bu 5 W şarj cihazıyla büyük bir bataryayı şarj etmek oldukça uzun sürebilir.

Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. En ucuz yol iPad'in 12W güç adaptörünü kullanmak olabilir. İPhone'unuzu iki kat kadar daha hızlı şarj edecektir

Bununla birlikte bunu doğru yapmak isterseniz, iki şey satın almanız gerekir: Apple'ın 29W USB-C güç adaptörü (49 $) ve Apple'ın USB-C lightning konektörüne (29 $). Ama bu oldukça pahalı bir kombinasyon olabilir.

Daha uygun bir seçenek olarak üçüncü taraf bir adaptör ve bir kablo kullanabilirsiniz.Daha uygun bir fiyata Anker 30W USB-C Duvar Şarj Cihazı alabilirsiniz.

15. 3.5 mm Kulaklık Adaptörü

Şimdiye kadar iPhone'lar 3,5 mm'lik bir kulaklık adaptörü ile birlikte geldi ancak bu artık geçerli değil.

16. iPhone XS Max'de Manzara Modu'nu kullanın
iPhone XS Max, Artı modu olarak nitelendirilir, bu nedenle uygulamalar için yatay modunu destekler. Takvim veya Ayarlar gibi uygulamalarda olduğunuzda, iPhone'unuzu yatay moda getirin. Anında iki sütun görünümüne geçeceksiniz! Örneğin, Notlar uygulamasında, notları sol panelde kaydırabilir ve sağdaki notun içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

17. iPhone XS'nizde iPhone X Kılıfını Kullanın
iPhone XS'in boyutları iPhone X ile tamamen aynı olduğundan kılıfı kullanabileceksiniz.

18. RAW Fotoğrafları

Yeni Smart HDR modu sayesinde iPhone XS harika fotoğraflar çekiyor.Manuel kontroller ile RAW formatında görüntüleri yakalamak için Halide gibi bir uygulama kullanın . Poz, odak, parlaklık ve daha fazlasını ayarlayabilirsiniz. Uygulama ayrıca inanılmaz bir Derinlik moduna sahiptir.

19. Fotoğrafları Daha İyi Hale Getirmek İçin Düzenle

Akıllı HDR modundan veya Halide'den fotoğraflarınız var. Oldukça iyi, ancak bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanarak daha da iyi yapabilirsiniz.

20. Siri Kısayollarını Kullanarak Görevleri Otomatikleştirin

iPhone XS'niz, Siri Kısayolları adı verilen yerleşik bir uygulama ile birlikte gelir.Ayarlar -> Siri ve Arama -> Tüm Kısayollar.Siri kısayolu oluşturabilirsiniz tüm yüklü uygulamalardan eylemlerin bir listesini göreceksiniz. Siri için bir cümle kaydedin ve bir dahaki sefere sihirli kelimeleri söylediğinizde iPhone'unuz sizin için görevi yerine getirecektir.

21. Ekran Görüntüsü için Yeni Yol

Ekran görüntüsü almak için Yan düğmeye ve Sesi Kısma düğmesine birlikte basın.

22. iPhone XS'yi Sıfırlama

iPhone XS'de Sabit Sıfırlama moduna geçmek için yeni bir yol var . Bu sadece gelişmiş bir yeniden başlatmadır, herhangi bir veriyi silmeyecektir. Sesi Yükselt, ardından Sesi Kısma düğmesine basın ve daha sonra ekranda Apple logosunu görene kadar Yan düğmesini hızlıca tutun.

23. Hareketleri Kullanarak Daha Hızlı Olun
Yeni hareketlere alıştıktan sonra, bir sonraki seviyeye geçmek isteyeceksiniz.

Daha Hızlı Uygulama Değiştirici Erişimi : Her seferinde 45 derecelik bir açıyla yukarı kaydırın.


Uygulamalarınız arasında geçiş yapmak için Ana Sayfa çubuğunda yatay olarak hızlıca kaydırın. Daha önce açtığınız uygulamayı Uygulama Değiştirici'ye gitmeden açabilirsiniz.


Ana ekrandasınız ve bıraktığınız uygulamaya geri dönmek mi istiyorsunuz? Ev çubuğunda soldan sağa hızlıca kaydırın.24. iPhone'unuzla Denize veya Havuza Girmeyin
iPhone XS şimdi daha iyi su ve toz direnci oranı: IP68. 30 dakika boyunca 2 metre suda değerlendirilmiştir. Ama yine de sadece suya dayanıklı.Su geçirmez değil.