iPhone Xs ve iPhone Xs Max IP68 Suya Dayanıklı Sertifikası Gerçekten Ne Demektir?

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
İPhone Xs ve iPhone Xs Max, iPhone X ile aynı tasarıma sahip olabilir ancak bu bölümde bir iyileştirme sunuyor.İPhone X'in IP67 sertifikasyonundan farklı olarak , iPhone Xs ve Xs Max bir IP68 sertifikasına sahiptir.

Bu sertifika ne anlama geliyor? İPhone Xs ve Xs Max'in su geçirmez olduğu anlamına mı geliyor?

iPhone Xs IP68 Suya Dayanıklı Sertifikasyon Açıklaması
İlk olarak, iPhone Xs IP68 sertifikasyonunun ne anlama geldiğini size açıklayayım. 'IP68 in'deki IP, Giriş Koruması anlamına gelirken,' 68 'koruma düzeyini ifade eder. IP68, bir tüketici cihazının alabileceği en yüksek sertifikasyon düzeyidir.

IP68'deki '6', toz girişine karşı koruma sağlarken “8”, sıvı girişine karşı koruma anlamına gelir. Her ikisi de mümkün olan en yüksek seviyededir, yani iPhone Xs ve iPhone Xs Max, mümkün olan en iyi toz ve su geçirmezlik arasındadır. Evet, su geçirmez değildir. İki terim arasında bir fark dünyası var.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max suya dayanıklılık özellikleri,Apple Watch Series 3 veya Series 4 kadar iyi değil, bu da telefonun yanınızda yüzmemesi gerektiği anlamına geliyor.

Neden iPhone Xs IP68 Sertifikasyonu Galaxy S9'un IP68 Sertifikasyonundan Daha İyi?

IP68, bir tüketici cihazı için mümkün olan maksimum sertifikasyon olsa da, burada sunulabilecek maksimum koruma seviyesi şirkete bağlıdır. Çoğu şirket, IP68 sertifikalı cihazları için 1-1.5m arasında 30 dakikaya kadar bir derinlik koruma korumasına sahiptir. Örneğin, Samsung Galaxy S8, Galaxy S9 ve Not 9, 30 metreye kadar 1,5m derinlikte suya dayanıklı olduklarını onaylayan IP68 sertifikasını taşıyor .

Ancak Apple, iPhone Xs ve Xs Max üzerindeki IP68 sertifikasyonunun 30 dakikaya kadar 2m derinlikte yeterince iyi olduğunu iddia ediyor. Ayrıca şirket, suya dayanıklılık özelliklerini bira da dahil olmak üzere diğer sıvı formlarında da test etti, ki iyi bir şey.

Geliştirilmiş suya dayanıklılık özelliklerine rağmen, Apple'ın standart garantisi hala herhangi bir sıvı hasarı için geçerli değildir. Bu, iPhone Xs veya iPhone Xs Max'inize bir şekilde zarar verdiğiniz takdirde, Apple cihazı ücretsiz olarak tamir etmeyecek veya değiştirmeyecektir. Bunun yerine, cihazı tamir etmek için kendi cebinizden para harcamalısınız.

Bir akıllı telefonun su geçirmezlik derecesinin, aşınma ve yıpranma nedeniyle zamanla düşebileceğine dikkat etmek de önemlidir. Ayrıca, çok fazla basınç varsa, sıvı contayı kırabilir ve iPhone Xs veya iPhone Xs Max'inizin iç kısımlarına taşabilir.

Sonuç olarak,mümkün olduğunca telefonunuzu su ve sıvılara temas ettirememelisiniz.