iPhone'un Neden Android Telefonlardan Daha Az RAM'i Var?

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
iPhone'un neden Android cihazlardan çok daha az RAM'e ihtiyacı var?

Bir iPhone'u diğer Android destekli amiral gemisi telefonlarıyla karşılaştırırken, cihazların RAM depolamasında önemli bir farktır. Sonuç olarak, çoğu insan iPhone'un daha az RAM'e ihtiyaç duyduğu sonucuna varmıştır. Ancak, Android gerçekten iOS'tan daha fazla RAM kullanıyor mu?

Gördüğünüz gibi, iPhone, Android cihazlardan sürekli olarak daha az RAM depolama kapasitesine sahip.Nexus 5X olan tek istisna. Bununla ilgili popüler görüş, iOS'un daha az miktarda RAM kullanarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Yerleşik Set Boyutu

Android'deki uygulamaların iOS'takilerden daha fazla bellek kullandığı teorisini test etmek için, bellek kullanımını cihazlar genelinde karşılaştırmaya karar verdik. Sonuçları paylaşmadan önce, sonuçların arkasındaki düşünceyi paylaşalım. Bir uygulamanın bir resim yüklemek gibi bir işlevi gerçekleştirmesi gerektiğinde, bu bellek için istekte bulunacaktır. Uygulamanın, resmi yüklemek için 1 MB bellek istediğini söyleyin. Bu zaman noktasında, uygulamanın sanal boyutu artacaktır, ancak sistem henüz bellek ayırmayacaktır. Gerçek fiziksel RAM ayırma, uygulama görüntüyü depodan okuyarak ve ardından RAM'e yazarak yüklemeye başladığında gerçekleşir. Böylece, sadece yarım MB kullanılırsa, uygulama tarafından kullanılan gerçek fiziksel bellek, sanal boyutundan daha az olacaktır.

Uygulamanın kullandığı bu fiziksel hafıza Yerleşik Küme Boyutu veya RSS olarak adlandırılır ve bir uygulamanın ne kadar fiziksel belleğe ihtiyaç duyduğunun en iyi göstergesidir. Araştırmacılar, hem iOS hem de Android'de çeşitli uygulamalar için gerekli olan RSS'yi tanımlamak için bir dizi araç kullandı. Hak talebini test etmek için iOS ve bir Android cihazda aynı sayıda uygulama yüklendi ve RSS'leri belirlendi.Sonuçlar aşağıdadır:

Gördüğünüz gibi, biraz karışık. Android'de Crossy Road uygulaması 383MB bellek kullanıyor, iOS'ta ise 308MB kullanıyor. Ancak tersine Temple Run 2, Android'de 211MB ve iOS'ta 364MB kullanıyor. Genel eğilim, Android uygulamalarının iOS uygulamalarından yaklaşık% 6 daha fazla biraz daha fazla bellek kullanmasıdır..Bu nedenle asıl sebep, tamamen başka bir şeydir.

Arkaplan
Depolama gereksinimlerindeki fark, iki İşletim Sisteminin arka plan işlemlerini kontrol etmesinden kaynaklanmaktadır. Her biri farklı bir yaklaşım izler ve bu nedenle farklı sonuçlar üretir. iOS, bir uygulamanın arka planda 3 farklı şekilde hareket etmesini sağlar:
  • Bir uygulama, arka plana itilmeden önce ön plandayken başladığı bir görevi tamamlamak için zaman isteyebilir.
  • Bir indirme işlemine başlayan uygulamalar, bu işlemi sisteme aktarabilir ve bu nedenle indirme işlemi hızlandırılmadan devam ederken askıya alınabilir veya sonlandırılabilir.
  • Belirli bir görevi desteklemek için arka planda çalıştırılması gereken uygulamalar, bir veya daha fazla arka plan yürütme modu için desteklerini bildirebilir.

iOS'un uygulamalarda uyguladığı kısıtlamalar, daha iyi bir RAM yönetimi sağlarken aynı zamanda kullanıcı arayüzünde fark edilir bir gecikme yaşanmadan kullanıcı arayüzünün sürekli olarak kalmasını sağlar. Öte yandan Android, uygulamalarının daha yüksek bir serbestlik derecesine sahip olmasını ve böylece kullanılmamasına rağmen arka planda çalışmaya devam etmelerine olanak tanıyor.

iOS kullanıcıları uygulamalarına geri döndüklerinde donmuş durumda olduklarını görmelerine rağmen, cihaz seri çalışıyor, Android daha fazla işlem yapılmasına izin vererek bunu değiştiriyor ve sonuç olarak daha yüksek bir RAM gereksinimi oluyor.