Katlanabilen telefonlar: akıllı telefonun geleceği mi

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1

Artık akıllı telefonların boyutu 6 inç'e yakın ekranlara sahipken, daha büyük olanların gerçekte mümkün olmadığı noktaya geldik - en azından mevcut ekran teknolojisi ile değil.Samsung, Motorola, LG, Huawei ve ZTE gibi firmalar katlanabilir telefon üzerinde çalışmaya başladı bile.

Katlanabilen telefonlar aslında yeni bir şey değil; iPhone'un 2007'ye gelmesinden önce ve Google 2008'de Android'i piyasaya sürmeden önce, kapaklı telefonlar yaygındı. Aslında, tüm zamanların en ikonik telefonlarından biri olan Motorola Razr, katlanabilir bir telefondu. Geçmişin telefonları ile geleceğin telefonları arasındaki en önemli fark, modern tasarımcıların ve mühendislerin, bir cihazının ekran katını nasıl oluşturduğunu ve ona zarar vermeden nasıl esnek hale getirebileceğini çözmesi gerektiğidir.


Herhangi bir teknolojik karışıklık gibi, bunun üstesinden gelmek için çeşitli yollar vardır. Örneğin ZTE, geçtiğimiz yıl Axon M cep telefonunu serbest çıkarmıştı; katlama tasarımında iki ekran kullanmıştı.

Samsung,Galaxy X cep telefonu üzerinde çalışıyor ve muhtemelen bu telefonda katlanabilir ekran kullanılacak.Samsung, katlanabilir ekranlara çok fazla zaman ve çaba harcayan birçok donanım üreticisinden sadece biridir - OLED bazlı paneller, herhangi bir hasar olmadan sürekli katlanmaya dayanabilir.

Esnek ekranlar aslında bir süredir bizimle birlikte.Galaxy S serisinde, ekranın kenarları eğimli ve Samsung bu konsept üzerinde 2011'den beri çalışıyor; 2013'teki Galaxy Round, şirketin ilk 'kavisli ekran' akıllı telefonu oldu. Bu arada, LG 2013 yılında G Flex gibi benzer bir telefon çıkardı.

Bu cihazlar, ekranların tamamen düz olması gerekmediğini kanıtladıkça gelecekteki 'katlama' telefonları ile bir bağı paylaşıyorlar.

Samsung, Motorola, LG, Apple ve Huawei, akıllı cihazlarda katlanabilen ekranları ile ilgili patent yayınladılar ve LG bu yılın başlarında 65 inçlik bir OLED TV'yi bile gösterdi. Akıllı telefon satışlarının yavaşladığı göz önüne alındığında, bu şirketlerin neden görüntü temelli bir devrimin öncüsü olduğunu anladığını görmek kolay; Esnek bir ekranın hayalini gerçekten gerçekleştiren ilk kişi, büyük bir olasılıkla kâr elde etmeyi bekliyor.

Katlanabilir telefon yapmanın zorluğu
Elbette, bu teknolojiyle üstesinden gelmek için farklı mühendislik zorlukları vardır. Katlanabilen telefonlar, cihazın sürekli açılmasına ve kapanmasına dayanabilecek dayanıklı malzemeler gerektirirç

Şu anda telefonlarla ilgili en yaygın sorunlardan biri, hassas ekranlarının, yanlışlıkla telefon düştüğü zaman, kırılmaya eğilimli olan, temperli camlarla kaplı olmasıdır. Esnek bir telefon bu cama ihtiyaç duymaz ve bu nedenle beklenmedik herhangi bir düşüşe karşı dayanıklıdır ve telefonunuzun gerçekten düşmeye karşı dayanıklı olmasının oldukça özel bir pazarlama dilimi olacağını düşünebiliriz.
 
Beğeniler: AHTO