MacOS Mojave Güncellemesinin Özellikleri

blackcemre

Admin
Yönetici
Yetkili
22 Ağu 2018
228
5
18
Telefon İşletim Sis.
iOS
Telefon Modeli
iPhone X
#1
Karanlık modu
Apple nihayet macOS'a Karanlık Mod özelliğini getirdi. Moda geçiş sadece sistem temasının değişmesine değil, Posta, Haritalar, Mesajlar ve Fotoğraflar gibi diğer sistem uygulamalarının da karanlık bir temaya geçmesine neden olacaktır. Apple ayrıca geliştiricilerin uygulamalarında Karanlık Mod uygulamaya koymaları için bir API sunuyor.

1537811921859.png
2. Dinamik Masaüstü
Dark Mode ile birlikte gitmek için Apple, masaüstü duvar kağıdını günün saatine göre otomatik olarak değiştiren macOS Mojave'de Dinamik Masaüstünü de tanıtıyor.

3. Yeni Mac App Store
MacOS Mojave ile App Store'a geçen yılki iOS 11 ile aynı olan tam bir yeniden tasarım sunuyor. Yeni tasarımdan ayrı olarak, yeni uygulamaları keşfetmenize yardımcı olmak için Apple'da editörler tarafından haftalık olarak güncellenecek yeni bir Keşif sekmesi var. Kullanıcıların istedikleri uygulamayı bulmalarına yardımcı olmak için Oluştur, Çalış, Çal ve Geliştir sekmeleri de vardır. Cihazınızda zaten yüklü olan uygulamalarda bile, App Store en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak kullanışlı ipuçları ve püf noktaları gösterecektir.

Apple ayrıca Microsoft'un Office paketini Mac App Store'a getirmeyi başardı. Adobe ayrıca Mac App Store'da Lightroom CC'yi de getirecek.
4. Finder'da Galeri Görünümü
Finder, fotoğraflarınız ve videolarınızdan yararlanmayı kolaylaştıran macOS Mojave'de yeni bir Galeri Görünümü alır. Ayrıca Önizleme bölmesinde görüntülenen meta veri desteğine sahiptir, böylece bir fotoğrafın önemli ayrıntılarını hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

5. Hızlı Eylemler
Artık Finder'ın, kullanıcıların parola korumalı PDF'leri hızlı bir şekilde oluşturmasına, Automator eylemlerini çalıştırmasına ve daha fazlasını yapmasına olanak veren bir Hızlı Eylemler araç çubuğu da vardır.

6. Geliştirilmiş Hızlı Bakış
Hızlı Bakış Mojave'de bir yükseltme yapıldı ve şimdi doğrudan fotoğraf ve videoları düzenlemek, PDF'leri işaretlemek ve daha fazlası için kullanılabilir.

7. Masaüstü Yığınları
Apple, MacOS Mojave'nin masaüstüne Yığınları getiriyor. Bu özellik, kullanıcıların dosya türüne, tarihe, etiketlere ve daha fazlasına bağlı olarak dosyaları gruplamalarına izin vererek en karmaşık masaüstüleri bile temizlemeye yardımcı olacaktır.

Eğer her zaman dağınık bir masaüstüne sahip olan ve etrafınızdaki simgeler ve dosyalarla dolu olan biriyseniz, MacOS Mojave'deki Yığınlar özelliği sizin için bir cankurtaran olacak. Özellik, her zaman temiz ve düzenli olduğundan emin olmak için masaüstünüzdeki tüm simgeleri ve dosyaları otomatik olarak 'yığınlar'. Bu, gerektiğinde doğru dosyaları bulmanızı kolaylaştırmalıdır.

8. Apple Haber Uygulaması
macOS sonunda yeni bir tasarım ile özel bir Apple News uygulaması alır. Kolay ve hızlı gezinme için uygulamada bir kenar çubuğu da var.


9. Ev Uygulaması
MacOS Mojave kullanıcılarının HomeKit özellikli aksesuarlarını kolayca kontrol etmelerini sağlayacak macOS'ta yeni bir Home uygulaması var.

10. Sesli Not
MacOS Mojave'da kullanıma sunulacak başka bir iOS uygulaması da Sesli Not. Uygulamayı kullanarak, kişisel notları, toplantıları ve daha fazlasını hızlı ve kolay bir şekilde kaydedebilirsiniz. Sesli Notlar ayrıca iCloud kullanarak tüm cihazlarınızda senkronize edilir.

11. Borsa
Son olarak, Borsa uygulaması da yepyeni bir arayüz, kişiselleştirilmiş izleme listesi ve etkileşimli grafikler ile MacOS Mojave'a geliyor.

1537812134545.png
13. Safari'de Faviconlar
Faviconlar, on yıldan uzun bir süredir tarama deneyiminin bir parçası olmuştur. Ziyaret ettiğin web sitesinin küçük simgeleri. Bunları üstte sekme çubuğunda bulabilirsiniz. Mac'inizde Chrome kullanıyorsanız, Faviconlar, hangi siteye bulunduğunuzu belirtir.

Ama iOS 12'de ve MacOS Mojave'de, bu değişiyor. İOS 12 ve Mojave'deki yeni gizli özelliklerden biridir ve varsayılan olarak açık değildir, ancak bir anahtara basarsanız, sekme çubuğundaki favicon'ları anında görürsünüz.

14. Yeni Geliştirici Çerçevesine Göz Atmak
Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da, tüm bu uygulamaların Apple'ın MacOS'a yüklediği iOS uygulamaları. Şirket, geliştiricilere, iOS geliştirme çerçevesi olan UIKit'i macOS'a getirdiği bu projeye gizlice göz attı. Bu, geliştiricilerin iOS uygulamalarını kolayca MacOS'a aktarabilmelerini sağlayacaktır. Şimdilik, Apple hala bu çerçevede çalışıyor ve testinin bir parçası olarak, iOS'tan daha önce bahsettiğimiz dört sistem uygulamasını MacOS Mojave'ye getiriyor.

15. Grup FaceTime
Grup FaceTime ile, 32 kişiye kadar bir grup görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Daha da iyisi, şimdi bir FaceTime çağrısında Animoji, Memoji, çıkartmalar ve daha fazlasını kullanabilirsiniz.